Results

Competition results for 2024
EventDateVenueResults
Adult/Junior Doubles20-AprOxshott
Home Nations Qualifier12-MayRainworth
SSE Triples (Men)18/19-MayLeicester
National Doubles (Men & Women)25-MayCowes, Isle of Wight
National Triples (Men & Women)26-MayCowes, Isle of Wight
National Singles (Men & Women) and National Precision Shooting Competition27-MayCowes, Isle of Wight
SSE Triples (Men)8/9-JunWorthing
Valence Junior International22/23-JunValence
Celebrating IWD - National Women's Doubles (Champion of Champions)29-JunWhitnash
Celebrating IWD - National Women's Triples (Open)30-JunWhitnash
Junior Singles13-JulLeicester
Veterans Mixed Doubles13-JulLeicester
Veterans Triples14-JulLeicester
Junior Triples27-JulWhitnash
Home Nations Championship03/04-AugJersey
Eurocup FinalsTBCTBC
Inter Regional Championship & Challenge14/15-SepPakefield
SSE Singles (Men & Women)21-SepGravesend
SSE Doubles (Men & Women)22-SepGravesend
Veterans Doubles28-SepRainworth
Champion of Champions Veterans Doubles29-SepRainworth
European Junior Championships04/05/06-OctIsla Christina
Champion of Champions Doubles12-OctGravesend
Champion of Champions Triples13-OctGravesend
SSE Doubles (Men & Women)19/20-OctLeicester

Results Archive

2023
Event Date Venue Results
SSE Doubles (Women) 7/8-May Leicester Womens SSE Doubles Ranking
SSE Doubles (Men) 7/8-May Leicester
Home Nations Qualifier 14-May Rainworth
National Doubles (Men & Women) 27-May Ferndown Womens SSE Doubles Ranking
National Triples (Men & Women) 28-May Ferndown Womens SSE Triples Ranking
National Singles (Men & Women) and National Precision Shooting Competition 29-May Ferndown
Veterans Triples (2-day Qualifier) 10-Jun Leicester
SSE Triples (Men & Women) 25-Jun Worthing
Celebrating IWD - National Women's Doubles (Champion of Champions) 22-Jul Oxshott
Celebrating IWD - National Women's Triples (Open) 23-Jul Oxshott
SSE Triples (Men & Women) 24-Jun Worthing
Mixed Doubles 05-Aug Oxshott
Mixed Triples 06-Aug Oxshott
Home Nations Championship 12-Aug Whitnash Home Nations Report 2023
Eurocup Finals 19-Aug Eurocup Final Results
Veterans Mixed Doubles 03-Sep Whitnash
Inter Regional Championship & Challenge 16-Sep Pakefield Championship Div1
Championship Div2
Challenge Div1
Challenge Div2
Juniors Div1
Presidents Cup
Veteran Doubles Championship 30-Sep Rainworth
Champion of Champions Veteran Doubles 01-Oct Rainworth
Champion of Champions Doubles 14-Oct John Street PC, Newcastle-Under-Lyme
Champion of Champions Triples 15-Oct John Street PC, Newcastle-Under-Lyme

2022
Competition Date Venue Results
National Singles (M & W), Doubles (M & W) and Mixed Doubles April 30th to May 2nd Ferndown See National Titles.
Home Nations Qualifier May 15th Nottingham Download results
Men and Women SSE1 Triples June 25th Leicester PC Pending
Men and Women SSE2 Triples June 26th Leicester PC Pending
EuroCup SemiFinals July 10th Oxshott and Luton See Eurocup page
Veterans Mixed Doubles July 23rd Leicester PC Download Results
Veterans Triples Championship July 24th Leicester PC See National Titles.
Men and Womens SSE3 Triples July 30th Worthing Pending
Men and Womens SSE4 Triples July 31st Worthing Pending
International Womens Day Doubles August 6th Whitnash Download Results
International Womens Day Triples August 7th Whitnash Download Results
Home Nations Championship August 13th and 14th Troon Results
Eurocup Finals August 21st and 22nd Worthing PC Results
National Triples (M and W) Mixed and Melee Doubles August 27th to 29th Melton Mowbray
Inter Regional Championships September 17th to 18th Pakefield Championship Div1
Championship Div2
Challenge Div1
Challenge Div2
Juniors Div1
Presidents Cup
PE Shooting Champions September 18th Pakefield Download results
PE Junior Shooting Champions September 18th Pakefield Download results
Champion of Champions Doubles Sept 18th Whitnash PC Download results
Champion of Champions Triples Sept 19th Whitnash PC Download results
Veterans Doubles October 9th Nottingham PC Download results
Champion of Champions - Veterans Doubles October 10th Nottingham PC Download results

2021
Competition Date Venue Results
National Singles and Doubles May 29th and 30th Gravesend RFC See National Titles.
International Womens Day Triples May 31st Gravesend RFC Download results
Mens Squad Selection Event - Triples (Ranking) 1 May 31st Gravesend RFC Download results
Veterans International Qualifier Weekend June 5th and 6th Leicester PC Download results
Mens SSE Singles June 12th Worthing PC Pending
Mens SSE Doubles June 13th Worthing PC Pending
Mens SSE Triples 2 June 19th Leicester PC Pending
WomensSSE Triples 1 June 26th OxshottPC Download Results
Mens SSE Triples 3 June 27th Oxshott PC Pending
EuroCup SemiFinals 2rd and 4th July Bury St Edmonds and Oxshott See Eurocup page
Womens SSE Triples 2 July 25th Leicester PC Download Results
National Triples Championship August 1st Lordswood PC See National Titles.
National Shooting Qualifier August 1st Lordswood Download results
Womens SSE Triples 3 August 8th Worthing Download Results
International Womens Day Doubles August 15th Heckmondwicke Download Results
Eurocup Finals August 21st and 22nd Leicester PC Cup Final
PE Trophy Final
Plate Final
Inter Regional Championships Sept 4/5th Melton Mowbray Championship Div1
Championship Div2
Challenge Div1
Challenge Div2
Presidents Cup
PE Shooting Champions Sept 4/5 Melton Mowbray Download results
PE Junior Shooting Champions Sept 4/5 Melton Mowbray Download results
Champion of Champions Doubles Sept 18th Whitnash PC Download results
Champion of Champions Triples Sept 19th Whitnash PC Download results
Veterans Doubles October 9th Nottingham PC Download results
Champion of Champions - Veterans Doubles October 10th Nottingham PC Download results

2020
Competition Date Venue Results
Women's Singles Championship (Ranking) September 19th Gravesend RFC Download results sheet
Mens Singles Championship (Ranking) September 19th Gravesend RFC Download results sheet
Mens Doubles Championship September 20th Gravesend RFC Download results sheet
Womens Doubles Championship September 20th Gravesend RFC Download results sheet
Mixed Doubles Championship October 11th Gravesend RFC Download results sheet

2019
Competition Date Venue Results
International Womens Day Doubles April 14th Oxshott PC Download results sheet
Mens Ranking Event - Triples (Ranking) May 11th Nottingham PC Download results sheet
Womens Ranking Event - Triples (Ranking) May 11th Nottingham PC Download results sheet
Home Nations Championship - Qualifier May 12th Nottingham PC Download results sheet
Veterans Triples Ranking 1 May 18th Harrow PC Download results sheet
Women's Singles Championship (Ranking) May 25th Gravesend RFC Download results sheet
Mens Singles Championship (Ranking) May 25th Gravesend RFC Download results sheet
Mens Doubles Championship (Ranking) May 26th Gravesend RFC Download results sheet
Womens Doubles Championship (Ranking) May 26th Gravesend RFC Download results sheet
Mixed Doubles Championship May 27th Gravesend RFC Download results sheet
Veterans Triples Ranking 2 June 1st Adur PC Download results sheet
Mens Ranking Event - Triples (Ranking) June 16th Leicester Banks PC Download results sheet
Womens Ranking Event - Triples (Ranking) June 16th Leicester Banks PC Download results sheet
Veterans Triples Championship (Ranking 3) June 22nd Rainworth PC Download results sheet
Womens Ranking Event - Doubles (Ranking) June 29th Worthing PC Download results sheet
Mens Ranking Event - Doubles (Ranking) June 29th Worthing PC Download results sheet
Womens Triples Championship (Ranking) June 30th Worthing PC Download results sheet
Mens Triples Championship (Ranking) June 30th Worthing PC Download results sheet
Home Nations Championship August 10th Wales Download results sheet
Inter Regional Championships Sept 14/15 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
PE Shooting Champions Sept 14/15 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
PE Junior Shooting Champions Sept 14/15 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
Over 50s Doubles Sept 21st Lincoln Branleys PC Download results sheet
Champion of Champions - Over 50's Sept 22nd Lincoln Branleys PC Download results sheet
Champion of Champions Doubles Oct 5th Oxshott PC Download results sheet
Champion of Champions Triples Oct 6th Oxshott PC Download results sheet
Eurocup 2018/2019 Various Various Download results sheet

2018
Competition Date Venue Results
Home Nations Championship - Qualifier May 13th Nottingham PC Download results sheet
Mens Ranking Event - Singles (Ranking) May 12th Nottingham PC Download results sheet
Mens Ranking Shooting (Ranking) May 12th Nottingham PC Download results sheet
Womens Ranking Event - Single (Ranking) May 12th Nottingham PC Download results sheet
Womens Ranking Shooting (Ranking) May 12th Nottingham PC Download results sheet
Womens Singles Championship (Ranking) May 26th Gravesend RFC Download results sheet
Mens Singles Championship (Ranking) May 26th Gravesend RFC Download results sheet
Mens Doubles Championship (Ranking) May 27th Gravesend RFC Download results sheet
Womens Doubles Championship (Ranking) May 27th Gravesend RFC Download results sheet
Mixed Doubles Championship May 28th Gravesend RFC Download results sheet
Veterans Triples
Mens Ranking Event - Doubles (Ranking) June 16th Worthing PC Download results sheet
Womens Ranking Event - Doubles (Ranking) June 16th Worthing PC Download results sheet
Mens Ranking Event - Triples (Ranking) June 16th Worthing PC Download results sheet
Womens Ranking Event - Triples (Ranking) June 16th Worthing PC Download results sheet
Mens Ranking Event - Triples (Ranking) July 1st Arlesey PC Download results sheet
Womens Ranking Event - Triples (Ranking) July 1st Arlesey PC Download results sheet
Home Nations Championship Jersey
Over 50s Doubles Sept 22nd Rayne Swan PC Download results sheet
Inter Regional Championships Division 1 Sept 14/15 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
Inter Regional Championships Division 2 Sept 14/15 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
Inter Regional Challenge Division 1 Sept 14/15 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
Inter Regional Challenge Division 2 Sept 14/15 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
Inter Regional Junior Championships Sept 14/15 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
Champion of Champions - Over 50's Sept 23nd Rayne Swan PC Download results sheet
Champion of Champions Doubles Oct 6th Download results sheet
Champion of Champions Triples Oct 7th Download results sheet
Champion of Champion Shooting

2017
Competition Date Venue Results
Home Nations Championship - Qualifier May 08 Nottingham PC Download results sheet
Mens Ranking Event - Singles (Ranking) May 14 Gravesend RFC Download results sheet
Womens Ranking Event - Single (Ranking) May 14 Gravesend RFC Download results sheet
Womens Singles Championship (Ranking) May 27 Isca PC Download results sheet
Mens Singles Championship (Ranking) May 27 Isca PC Download results sheet
Mens Doubles Championship (Ranking) May 28 Isca PC Download results sheet
Womens Doubles Championship (Ranking) May 28 Isca PC Download results sheet
Mixed Doubles Championship (Ranking) May 29 Isca PC Download results sheet
Veterans Triples June 18 Oxshott PC Download results sheet
Mens Ranking Event - Doubles July 02 Worthing PC Download results sheet
Womens Ranking Event - Doubles July 02 Worthing PC Download results sheet
Mens Ranking Event - Triples July 23 Arlesey PC Download results sheet
Womens Ranking Event - Triples July 23 Arlesey PC Download results sheet
Home Nations Championship August 06 Hayling Island Download results sheet
Over 50s Doubles Sept 23 Hanbury PŽtanque Club Download results sheet
Inter Regional Championships Division 1 Sept 10/11 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
Inter Regional Championships Division 2 Sept 10/11 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
Inter Regional Challenge Division 1 Sept 10/11 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
Inter Regional Challenge Division 2 Sept 10/11 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
Inter Regional Junior Championship Sept 10/11 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
EPA Shooting Sept 10/11 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
EPA Junior Shooting Sept 10/11 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
Champion of Champions - Over 50's Sept 24 Hanbury Petanque Club Download results sheet
Champion of Champions Doubles Oct 7 Oxshott PC Download results sheet
Champion of Champions Triples Oct 8 Oxshott PC Download results sheet
Champion of Champion Shooting Sept 10/11 Download results sheet

2016
Competition Date Venue Results
Home Nations Championship - Qualifier May 08 Nottingham PC Download results sheet
Mens Triples Championship Qualifier 1 May 15 Hartley PC Download results sheet
Womens Ranking Event - Singles May 15 Hartley PC Download results sheet
Womens Ranking Shooting May 15 Hartley PC Download results sheet
Womens Singles Championship (Ranking) May 28 Isca PC Download results sheet
Mens Singles Championship May 28 Isca PC Download results sheet
Mens Doubles Championship May 29 Isca PC Download results sheet
Womens Doubles Championship (Ranking) May 29 Isca PC Download results sheet
Mixed Doubles Championship May 30 Isca PC Download results sheet
Titles Weekend Summary May 28-30 Isca PC Download results sheet
Mens Triples Championship Qualifier 2 July 03 Oxshott PC Download results sheet
Womens Ranking Event - Doubles July 03 Oxshott PC Download results sheet
Mens Triples Championships Top 8 July 24 Arlesey PC Download results sheet
Womens Ranking Event - Triples July 24 Arlesey PC Download results sheet
Home Nations Championship August 06 Inverleith PC, Edinburgh
Home Nations Championship Team Results August 07 Inverleith PC, Edinburgh Download results sheet
Home Nations Championship Saturday August 07 Inverleith PC, Edinburgh Download results sheet
Home Nations Championship Sunday August 07 Inverleith PC, Edinburgh Download results sheet
Over 50s Doubles August 21 Gravesend PC Download results sheet
Inter Regional Championships Division 1 September 10/11 Hayling Island Download results sheet
Inter Regional Championships Division 2 September 10/11 Hayling Island Download results sheet
Inter Regional Challenge Trophy Division 1 September 10/11 Hayling Island Download results sheet
Inter Regional Challenge Trophy Division 2 September 10/11 Hayling Island Download results sheet
Inter Regional Junior Championship September 10/11 Hayling Island Download results sheet
Champion of Champions - Over 50's September 25 Waltham Abbey Download results sheet
Champion of Champions Doubles October 8 Oxshott PC
Champion of Champions Triples October 9 Oxshott PC Download results sheet
Champion of Champion Shooting October 8 Oxshott PC

2015
Competition Date Venue Results
Home Nations Championship - Qualifier May 10 Nottingham PC Download results sheet
Womens Singles Championship May 23 Isca PC Download results sheet
Mens Singles Championship May 23 Isca PC Download results sheet
Doubles Championship May 24 Isca PC Download results sheet
Mixed Doubles Championship May 25 Isca PC Download results sheet
Mens Triples Championship Qualifier 1 May 31 Arlesey PC Download results sheet
Womens Triples Championship Qualifier 1 May 31 Arlesey PC Download results sheet
Mens Triples Championship Qualifier 2 July 05 Arlesey PC Download results sheet
Womens Triples Championship Qualifier 2 July 05 Arlesey PC Download results sheet
Mens/Womens Triples Championships Top 8 August 02 Arlesey PC Download results sheet
Over 50's Doubles Championship August 23 Gravesend RFC PC Download results sheet
Inter-Regional Championship Division 1 - Day 1 Sept 12 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
Inter-Regional Championship Division 1 - Day 2 Sept 13 Download results sheet
Inter-Regional Championship Division 2 - Day 1 Sept 12 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
Inter-Regional Championship Division 2 - Day 2 Sept 13 Download results sheet
Inter-Regional Championship Juniors - Day 1 Sept 12 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
Inter-Regional Championship Juniors - Day 2 Sept 13 Download results sheet
Inter-Regional Challenge Division 1 - Day 1 Sept 12 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
Inter-Regional Challenge Division 1 - Day 2 Sept 13 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
Inter-Regional Challenge Division 2 - Day 1 Sept 12 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
Inter-Regional Challenge Division 2 - Day 2 Sept 13 Mill Rythe Holiday Village Download results sheet
Champion of Champions - Over 50's Sept 27 Harrow PC
Champion of Champions Doubles Oct 10 tbc
Champion of Champions Triples Oct 11
Champion of Champion Shooting Oct 10/11

Roll of Honour

International Honours
Year Team Medal Competition
2022 Hannah Griffin, Alex Spillett Silver European Championships Women
2022 Francesca Evans-Jones, Jane Geddes, Sophie Rowley, Ella Slade Silver European Junior Championships Female
2022 Jack Blows, Matthew Eversden Bronze European Championships Men
2022 Rebecca Edwins, Gay Evans, Hannah Griffin, Alex Spillett Gold Nations Cup European Women
2022 JJ Inkley, Morgan Pry, Kai Sheffield, Jason White Bronze Nations Cup European Espoirs Men
2022 Jason White Bronze Shooting European Espoirs Men
2019 Jason White Bronze Shooting European Men Espoirs
2019 Sam Blakey, Reece Gould, Rowland Jones, Jason White Bronze Nations Cup European Men
2018 Daniel Raine, Jamie Brooks, Kai Sheffield, Morgan Pry Gold Nations Cup European Juniors
2018 Rachel Kelly, Aimee Colley, Kaylee Thatcher, Alex Spillett Bronze Nations Cup European Espoirs Women
2018 Monty Quaia Gold Nations Cup European Men Singles
2018 Sean Prendergast, Scott Ashby, Sofiane Lachani, Jack Blows Bronze Nations Cup World Championships Men Triples
2017 Morgan Pry, Kai Sheffield, Alex Spillett, Jason White Bronze Nations Cup World Juniors
2017 Sammy Thatcher Gold Shooting European Women Espoirs
2017 Sammy Thatcher, Kaylee Thatcher, Vicki Amphlett, Aimee Colley Gold Nations Cup European Women Espoirs
2017 Sam Blakey,Ross Jones,David Plumhoff, Dean Seville Silver Nations Cup European Men
2017 Adam Barclay, Monty Quaia, Callum Lombard, Ollie Zimmerman Bronze Nations Cup European Men Espoirs
2016 Alex Spillett, Chris Wilmot, Daniel Raine, Ollie Zimmerman Bronze Nations Cup -European Juniors
2016 Lee Jamieson, Angie Jamieson, Jean-Louis Guiot, Robert Silvy Gold Nations Cup - European Veterans
2016 Samantha Thatcher, Kaylee Thatcher, Emma Longstaff, Christina Norris Bronze Ladies Espoirs European Championship
2016 Sarah Huntley Bronze Ladies Shooting European Championship
2015 Connie Bell, Daniel Raine, Chris Wilmot, Ollie Zimmerman Silver Nations Cup - World Juniors
2014 Lee Jamieson, Angie Jamieson, Barry Scott, Robert Silvy Gold Nations Cup - European Veterans
2012 Samantha Thatcher, Kaylee Thatcher, Josh Wilcox, Harry Waldie Silver Nations Cup - European Juniors
2011 Sarah Huntley Bronze Ladies Shooting World Championship
2008 Robert Cooter, Alex Bruce, Andrew Willis, Reece Gould Bronze Nations Cup - European Junior Championships
2006 Vanessa Webb Bronze Ladies Shooting World Championship
2004 Luke Fribbens, Greg Davenport, James Hart, Ben Gallimore Bronze Nations Cup - European Junior Championships
2001 Dominic Hickman, Greg Davenport, David Lashley, Bradley Jamieson Bronze Nations Cup - World Junior Championship
2001 Vanessa Webb, Diz Murray, Leesa Rhodes, Kathryn Lewis Bronze Ladies European Championships
1998 Vanessa Webb, Diz Murray, Leesa Rhodes Gold Nations Cup - Ladies World Championships
1998 Gravesend RFC PC Bronze European Club Cup
1991 Matt Blyton, Andy Allen, Dominico Miceli Bronze Nations Cup - World championships (Andorra)
1990 Vanessa Webb, Claire Scott, Tracey Cutler Gold Nations Cup - Ladies World Championships
1989 Claire Scott, Barbara Sharratt Silver Ladies Doubles at The World Games
1988 Nicki Scott, Claire Scott Bronze Ladies World Championships, Doubles

English Triples (Men)
Year Team
2023 Dean Ashby, Scott Ashby, Jason White
2022 Simon Bird, Phil Bradshaw, Jason White
2021 Dean Ashby, Scott Ashby, Jason White
2020 Not held
2019 Callum Lombard, Dean Ashby, Jason White
2018 Sean Prendergast, Scott Ashby, Sofiane Lachani, Jack Blows
2017
2016 Ross Jones, Sam Blakey, Dean Seville, David Plumhoff
2015 Scott Ashby, Kevin Spillett, Rowland Jones, Jack Blows
2014 Scott Ashby, Kevin Spillett, Rowland Jones, Jack Blows
2013 Sofiane Lachani, Ross Jones, Sam Blakey, Dean Seville
2012 Kevin Spillet, Rowland Jones, Greg Davenport
2011 Herve Bavazzano, Sofiane Lachani, Jerome Rousseau
2010 Vincent Schofield, Adam Buxton, Simon Bird
2009 Martin Baker, Bruno Bove, Robert Silvy, Rachid Hannache
2008 Matt Eversden, Robert Silvy, Ben Gallimore, Steve Zimmerman
2007 Rachid Hannache, Moez Ayadi, Sylvain Borsi
2006 Rachid Hannache, Bruno Bove, Moez Ayadi
2005 Kevin Spillett, Pat Dennis, Nic Baxter

English Triples (Women)
Year Team
2023 Becky Edwins, Hannah-Louise Griffin, Sarah Huntley
2022 Nicki Scott, Sabrina Seville, Lori Wellden
2021 Claire White, Samantha Ogles, Kaylee Thatcher
2020 Not held
2019 Claire White, Samantha Thatcher, Kaylee Thatcher
2018 Sarah Huntley, Emma Longstaff, Samantha Thatcher, Claire White
2017 Sarah Huntley, Emma Longstaff, Kaylee Thatcher, Samantha Thatcher
2016 Sarah Huntley, Emma Longstaff, Sabrina Seville, Tracy Turner
2015 Sarah Huntley, Emma Longstaff, Sabrina Seville, Tracy Turner
2014 Kim Lachani, Lisa Edmondson, Myra Huntley, Emma Coggins
2013 Kim Lachani, Lisa Edmondson, Myra Huntley, Emma Coggins
2012 Samantha Thatcher, Sabrina Seville, Debbie Elcome
2011 Sarah Huntley, Emma Longstaff, Stephanie Moulden
2010 Vivien Middleton-Sams, Wendy Ridehalgh, Clare Courtney, Tracey Austin
2009 Debbie Elcome, Vanessa Webb, Angela Jamieson
2008 Fay Golder, Shelia King, Lynda Shrimpton
2007 Merle Sullivan, Mary McDonald, Janet Baker
2006 Amanda Thorne, Shirley Hiscock, Jill Ringer

English Mixed Triples
Year Team
2023 Jack Blows , Sarah Huntley , Sean Prendergast
2022 EllaSlade, Aston Monk, Jason White
2021 Sophie Rowley, Matt Blyton, Sean Prendergast

English Shotgun
Year Team
2022 Les Gardiner, Phil Winston
2021 Sophie Rowley, Soeli Leverett, Kris Smith

English Doubles (Men)
Year Team
2023 Mokhtar Benarab, Hakim Dahmani
2022 Jason White, Phil Bradshaw
2021 Jack Blows, David Plumhoff
2020 Jeremy Huntley, Jason White
2019 Sam Blakey, Ross Jones
2018 Scott Ashby, Rowland Jones
2017 Adrian Emson, Jeremy Huntley
2016 Fadi Brahmi, Rachid Hannache
2015 Ashley Jamieson, Lee Jamieson
2014 Jack Blows, Phil Winston
2013 Ross Jones, Dean Seville
2012 Sean Prendergast, David Plumhoff
2011 Kevin Gifford, Sofiane Lachani
2010 Sean Prendergast, Sean Newton
2009 Dean Seville, Scott Ashby
2008 Dean Little, Keith Flack
2007 Simon Bird, Sofiane Lachani
2006 Angie Jamieson, Lee Jamieson
2005 Nic Baxter, Chris Allen

English Doubles (Women)
Year Team
2023 Karen Lombard, Kaylee Thatcher
2022 Claire White, Sammy Ogles
2021 Samantha Thatcher, Claire White
2020 Rebecca Edwins, Sarah Huntley
2019 Sarah Huntley, Emma Longstaff
2018 Kaylee Thatcher, Ella Slade
2017 Christina Norris, Samantha Thatcher
2016 Christina Norris, Samantha Thatcher

English Mixed Doubles
Year Team
2023 Kaylee Thatcher, Callum Lombard
2022 Alex Spillet, Phil Bradshaw
2021 Sophie Rowley, Sofiane Lachani
2020 Rebecca Edwins, Jeremy Huntley
2019 Callum Lombard, Kaylee Thatcher
2018 Jeremy Huntley, Samantha Thatcher
2017 Jack Blows, Sarah Huntley
2016 Jack Blows, Sarah Huntley
2015 Jack Blows, Sarah Huntley
2014 Sofiane Lachani, Kim Lachani
2013 Dean Seville, Kaylee Thatcher
2012 Jack Blows, Debbie Elcome
2011 Dean Seville, Clare Brooks
2010 Paul Brooks, Emma Longstaff
2009 Dean Seville, Debbie Elcome
2008 Royston Williams, Clare Brooks
2007 Miles Gooda, Sarah Huntley
2006 Tom Hutchings, Clare Brooks
2005 Sofiane Lachani, Kim Goldstone

English Singles (Men)
Year Team
2023 Mokhtar Benarab
2022 Marcus Hickman
2021 Sean Prendergast
2020 Sofiane Lachani
2019 Rowland Jones
2018 Dean Seville
2017 Dean Seville
2016 Sean Prendergast
2015 Sean Prendergast
2014 Dean Seville
2014 Ross Jones
2013 Ross Jones
2012 Sofiane Lachani
2011 Dean Seville
2010 Neil Phillips
2009 Rachid Hannache
2008 Rachid Hannache
2007 Sofiane Lachani
2006 Tom Hutchings
2005 Sofiane Lachani

English Singles (Women)
Year Team
2023 Hannah Griffin
2022 Kaylee Thatcher
2021 Rachel Kelly
2020 Rebecca Edwins
2019 Emma Longstaff
2018 Rebecca Edwins
2017 Sarah Huntley
2016 Sarah Huntley
2015 Samantha Thatcher
2014 Angela Gaughan

English Veterans
Year Team
2022 Alan Swift, Charles Stewart, Richard Burrow
2021 Simon Bird, Adrian Emson, Ian Barnes
2020 Not held
2019 Simon Bird, Ian Barnes, Cliff Campbell
2017 Jean-Louis Guiot, Robert Silvy, David Turner, Susan Turner
2016 Lee Jamieson, Angie Jamieson, Jean-Louis Guiot, Robert Silvy
2014 Lee Jamieson, Angie Jamieson, Barry Scott, Robert Silvy
2013 Lee Jamieson, Angie Jamieson, Barry Scott

English Veterans Doubles
Year Team
2023 Simon Bird, Ian Barnes
2022 Adrian Emson, Matt Blyton
2021 Ian Barnes, Simon Bird
2020 Not held
2019 Abdenour Beladaci, MokhtarBenarab
2018 Simon Bird, Paul Lancaster
2017 Adrian Emson, Les Gardiner
2016 Nic Baxter, Simon Bird
2015 Lee Jamieson, Didier Chassot
2014 Robert Gaywood, Jean-Louis Guiot
2013 Adrian Emson, Martin Hughes
2012 Bruce Rowland, Robert Silvy
2011 Jeff Mitchell, Cyril Edwards
2010 Richard Patterson, Graham Elcome
2009 Lee Jamieson, Angie Jamieson
2008 Steven Rice, Susan Kirby
2007 Lee Jamieson, Angie Jamieson
2006 Alan Newland, Les Gardiner
2005 Charlie Shrimpton, Keith Atkinson

English Junior Triples
Year Team
2023 Not Held
2022 Not Held
2021 Not Held
2020 Not Held
2019 David Blyton, Jamie Brooks, Kai Sheffield, Liam Floyd
2018 Kai Sheffield, Daniel Raine, Morgan Pry, Jamie Brooks
2017 Morgan Pry, Kai Sheffield, Alex Spillett, Jason White
2016 Alex Spillet, Daniel Raine, Chris Wilmot, Ollie Zimmerman
2015 Connie Bell, Daniel Raine, Chris Wilmot, Ollie Zimmerman
2014 Connie Bell, Jessica Shoesmith, Samuel Mellen, Oliver Zimmerman
2013 Kaylee Thatcher, Lewis Fletcher, Martin Brooks, Connie Bell
2012 Samantha Thatcher, Kaylee Thatcher, Josh Wilcox, Harry Waldie
2011 Chris Peel, Chloe Urquhart, James Urquhart
2010 Samuel Blakey, Emma Longstaff, Samantha Thatcher, Josh Littley
2009 Max O'Rourke, Reece Gould, Ross Jones, Samuel Blakey
2008 Robert Cooter, Alex Bruce, Jack Barrington, Andrew Willis
2007 Deborah Elcome, Gary Atkinson, Samantha Littley
2006 Robert Cooter, Philip Jarrett, Alex Bruce, Charles Fribbens

English Junior Doubles
Year Team
2023 Not Held
2022 Not Held
2021 Not Held
2020 Baillie Inglis, JJ Inkley
2019 Kai Sheffield, David Blyton
2018 Sally Sin, David Blyton
2008 Samuel Blakely, Reece Gould
2007 Deborah Elcome, Samantha Littley
2006 Graham Galton, Tim McConnon

English Junior Singles
Year Team
2023 Not held
2022 Not held
2021 Not held
2020 Not held
2019 Kai Sheffield
2018 Sally Sin

English Junior Shooting Championship
Year Team
2023
2022 Alex Moriarty
2021 Alex Moriarty
2020 Not held
2019 Ella Slade
2018 Kai Sheffield
2017 Marc Franco
2016 Daniel Raine
2009-14 Event not held
2008 Matt Silvester
2007 Philip Jarrett

Champion of Champions Triples
Year Team
2023 Richard Dinnis, Drew Roe, John Edmondson
2022
2021 Sean Prendergast, David Plumhoff, Keith Flack
2020 Not held
2019 Tracey Spillett, Kevin Spillet, Scott Ashby, Dean Ashby
2018 Tracey Spillett, Kevin Spillet, Scott Ashby
2017 Vince Wills, Monty Quaia, Nic Baxter, Rob De Haan
2016 Sofiane Lachani, Reece Gould, Sean Prendergast, Martin Hughes
2015 Matthew Eversden, Phil Winston, Jonathan Sewell
2014 Kevin Spillett, Jack Blows, Scott Ashby
2013 David Freeman, Fergal Hogan, Theodore Dieket
2012 Douglas McLean, Adam Ball, Christian Seville
2011 Matt Eversden, Phil Winston, Jonathon Sewell
2010 Event cancelled due to poor weather
2009 B. Rowland, Y. Boussba, B. Birra
2008 Myra Huntley, Adrian Emson, Alan Newland
2007 Peter Ward, Miles Gooda, Phil Claydon
2006 Matt Eversden, Phil Winston, Jonathan Sewell
2005 Kevin Gifford, Sean Prendergast, Rob Binnie

Champion of Champions Doubles
Year Team
2023 Jeremy Huntley, Ben Gallimore
2022
2021 Winner and R/U disqualified
2020 Not held
2019 Matthew Eversden, Phil Winston
2018 Sean Prendergast, Jack Blows
2017 Sean Prendergast,Sofiane Lachani
2016 David Plumhoff, David Franco Cruz
2015 Ross Jones, Phil Winston
2014 David Cruz, David Stubbs
2013 Jack Blows, Dean Ashby
2012 Serge Raja, Chris Peel
2011 Chris Bailey, Kevin Gifford
2010 Royston Williams, Clare Brooks
2009 Simon Bird, Sofiane Lachani
2008 Miles Gooda, Matt Eversden
2007 Peter Johnson-Marshall, Osman Jibril
2006 Matt Eversden, Miles Gooda
2005 Merv Ringer, Rob Binnie

Champion of Champions Veterans Doubles
Year Team
2023 Stone Williams, Joe Sheffield
2022 Jeff Mitchell, Tony Mann
2021 Nicki Scott,Barry Scott
2019 Michelle Roe, John Edmondson
2018 Clive de Silva, Phil Bradshaw
2017 Keith Atkinson, Richard Wenban
2016 Tony Mann, Jeff Mitchell

English Shooting
Year Team
2023 Kai Sheffield
2022 Jason White
2021 Sofiane Lachani
2020 Not held
2019 Scott Ashby
2018 Sarah Huntley
2017 Sofiane Lachani
2016 Sean Prendergast
2015 Sofiane Lachani
2014 Sofiane Lachani
2013 Chris Peel
2012 Frank Depreaux
2011 Frank Depreaux
2010 Joe Sheffield
2009 Sofiane Lachani
2008 Simon Bird
2007 Kevin Gifford
2006 Dean Seville
2005 Dean Seville

Euro Cup Championship
Year Team
2021/22 River Hamble PC
2020/21 Not Held
2019/20 Baldock Town PC
2018 Baldock Town PC
2017 Baldock Town PC
2016 Baldock Town PC
2015 Baldock Town PC
2014 Meadow PC
2013 Meadow PC
2012 Engine PC
2011 Sports Bar PC
2010 Half Crown PC
2009 Engine PC
2008 Colne Angels
2007 Plough & Chequers
2006 Plough & Chequers
2005 Victorians

EPA Cup Championship
Year Team
2021/22 Gravesend RFC PC
2020/21 Not held
2019/20 Feering Bell PC
2018 Beacon View
2017 Hampshire Rose PC
2016 Cobbetts Boules Club

Inter-Regional Division 1 Champions
Year Region
2023 Chiltern
2022 Chiltern
2021 London
2020 Not held
2019 Chiltern
2018 Chiltern
2017 Chiltern
2016 Southern
2015 Kent
2014 Kent
2013 Kent
2012 Chiltern
2011 Chiltern
2010 Southern
2009 Kent
2008 Chiltern
2007 Southern
2006 Kent
2005 Kent

Inter-Regional Division 2 Champions
Year Region
2023 Isle of Wight
2022 Eastern
2021 Great Western
2020 Not held
2019 Anglia
2018 Sussex
2017 East Midlands
2016 Eastern
2015 Heart of England
2014 Isle of Wight
2013 Northern
2012 Isle of Wight
2011 Northern
2010 Welsh Pétanque Association
2009 Isle of Wight
2008 Heart of England
2007 Isle of Wight Region
2006 East Midlands
2005 London

Inter-Regional Challenge Trophy Division 1 Champions
Year Region
2023 Chiltern
2022 Anglia
2021 London
2020 Not held
2019 Chiltern
2018 Southern
2017 Chiltern
2016 Southern
2015 Devon
2014 Southern
2013 Kent
2012 Chiltern
2011 Kent
2010 Northern
2009 Kent
2008 Chiltern
2007 Chiltern
2006 Kent
2005 Kent

Inter-Regional Challenge Trophy Division 2 Champions
Year Region
2023 Eastern
2022 Mercia
2021 Wales
2020 Not held
2019 Heart of England
2018 East Midlands
2017 Sussex
2016 London
2015 Combined
2014 Devon
2013 London
2012 Combined
2011 Isle of Wight

Inter-Regional Junior Division 1 Champions
Year Region
2023 Kent
2022 Southern
2021 Not held
2020 Not held
2019 Southern
2018 Southern
2017 Sussex
2016 Eastern
2015 Chiltern
2014 Chiltern
2013 Southern
2012 Eastern
2011 Chiltern
2010 Chiltern
2009 Kent
2008 Northern
2007 Southern
2006 Northern
2005 Kent

Inter-Regional Junior Division 2 Champions
Year Region
2023 Not held
2022 Not held
2012/21 Not held
2011 Sussex
2010 Kernow/Devon
2009 Combined
2008 Thames Valley
2007 Thames Valley
2006 Welsh Pétanque Association
2005 Devon

© Petanque England. All rights reserved.